Egy gyermek születése az egyik legnagyobb boldogság egy család életében. A baba érkezése azonban megváltoztatja a család korábbi működését. Új és ismeretlen helyzetekkel, érzésekkel, gondolatokkal találkoznak a szülők, melyek bizonytalanságot, aggodalmat, esetleg félelmet kelthetnek bennük. Különösen megnehezíti a család életét, ha különböző nehézségekkel találják szembe magukat. 

 

A szülő-csecsemő konzultáció egy olyan korai prevenciós és intervenciós módszer, amely azoknak a családoknak nyújt segítséget, akiknél nehézségek adódnak az el-, és/vagy átalvással vagy az evéssel. Probléma léphet fel a kapcsolatban; nehezen érthetőek a baba jelzései, sokat sír vagy nehezen megnyugtatható. 

 

A szülő-csecsemő konzultációban a kliens a 0-3 éves gyermek és a szülők együttesen. A folyamat középpontjában a család, mint egység és az ő kapcsolatuk áll. A konzultációs alkalmak során a gyermek viselkedésével, a szülők érzéseivel és a kapcsolati megnyilvánulásaival dolgozunk. Közösen keressük meg ezek mélyebb gyökereit és a lehetséges megoldási módokat.


Kövics Ágnes
szakvizsgázott gyógypedagógus, korai fejlesztő, szülő-csecsemő konzulens

A csecsemő- és kisgyermek korosztállyal folyó több évtizedes munkám során mindig is nagy hangsúlyt kapott a szülőkkel való közös munka. Szemléletemet a gyógypedagógiai képesítésen túl leginkább a szülő-csecsemő konzulensi képzés formálta.

 

A diplomám megszerzése után óvodáskorú, atipikus fejlődésmenetű gyermekekkel foglalkoztam, majd saját gyermekeim születését követően szakmai érdeklődésem a csecsemő korosztály felé fordult. Jelenleg első sorban egyéni komplex gyógypedagógiai fejlesztést, valamint csoportos foglalkozásokat tartok értelmi fejlődésükben eltérő, intellektuális képességzavarral élő csecsemők, kisgyermekek és szüleik számára, emellett szülő-csecsemő konzulensként dolgozom.

Legfontosabb feladatomnak tartom, hogy a család mint egység és rendszer harmóniájában nőhessen fel minden kisgyermek, hogy a hozzám forduló családok nehézség esetén megtalálják saját erőforrásaikat. Hiszem, hogy egy jól működő családban a pszichés egészség megalapozható, és hogy már csecsemőkorban is sokat tehetünk a gyermekek mentális egészségéért, megelőzve ezzel későbbi – tinédzser- vagy fiatal felnőttkori – pszichés problémákat.

 

Szülő-csecsemő konzulensként támogatni tudom a 0-3 éves gyermekük regulációs zavaraival hozzám forduló családokat.

 

Milyen esetben érdemes konzulenshez fordulni?

  • amennyiben a gyermek nehezen megnyugtatható, ha látszólag indokolatlanul sokszor nyűgös és/vagy sokat sír
  • étkezési vagy táplálási nehezítettség esetén
  • ha túl sokszor ébred éjszaka és emiatt a szülő nappal fáradt és türelmetlen
  • ha túlságosan elhúzódóak az esti elalvások
  • ha a szülő szerint a gyermek túlságosan dacos
  • fokozott testvérféltékenység esetén
  • ha nehézségekbe ütköznek a bölcsődei vagy óvodai beszoktatás során,
  • ha problémás a szobatisztaság kialakulása
  • vagy ha nehezen találja a szülő a saját magabiztosságát az anyaságban (apaságban)

 

Telefonszám: +36203773597

E-mail: agnes.kovics@gmail.com


Ernszt-Lévai Nóra
konduktor, integrált szülő-csecsemő/kisgyermek konzulens
Szülési szabadságon, jelenleg nem vállalok új családot