Család- és párterápia
Család - és párterápia
A család és párterápia közös mozgatúrugója a rendszerszemlélet. Hogy ez mit jelent a gyakorlatban? Azt, hogy a kialakult helyzetet, nehézséget sosem önmagában vizsgáljuk, hanem minden esetben a teljes kontextust figyelembe véve.
A család- és párterápia célja a kommunikációs nehézségek feloldása és az elakadások átdolgozása, az erőforrások felderítése és mozgósítása, hogy a családtagok/párok közösen egy mindenki számára élhetőbb rendszert alakítsanak ki.
Családterápia
Egy család tagjai szorosan hatnak egymásra, befolyásolják egymás viselkedését, együtt egy rendszert képeznek. Ha ebben a rendszerben valami megsérül, annak a működését teljes egészében meg tudja változtatni. Mindegyikünkre hatással van, amikor valamelyik családtagunk nincs jól és/vagy a kapcsolataink konfliktusokkal terheltek. Ha valaki nem érzi jól magát a családban vagy a viselkedése problémásnak minősül a tagok számára, azzal felhívja a figyelmet arra, hogy a család működésében zavar van. A tünet megjelenésével sokszor magáról az eredeti problémáról irányul el a figyelem és a tünet körül újraszerveződő élet egy újfajta, de nem feltétlenül jobb egyensúlyt alakít ki a családban.
A családterápia során éppen ezért fontos, hogy mindannyian megtanuljuk vállalni a felelősséget viselkedésünkért és elfogadjuk annak a másik emberre való hatását. Az alkalmak során a cél, hogy közösen feltárjuk a nehézségek mögött rejlő tényezőket, a család tagjai egymást igényeit, szükségleteit jobban megismerjék és megértsék. Ez nem csak azért hasznos, hogy a fennálló problémát megszüntessük, és harmonikusabb kapcsolatokat alakítsunk ki. A problémák mögött sokszor generációkon átívelő kapcsolati minták, traumák húzódnak meg. Ezeknek felismerésével lehetőségünk van a korábbi nehézségeket letenni és nem átörökíteni a következő nemzedékre.

Milyen esetekben érdemes családterápiás segítséget igénybe venni?
- Generációk között szakadékok, kommunikációs nehézségek vannak, gyakoriak félreértések, veszekedések.
- Nehéz a változáshoz való alkalmazkodás, új egyensúly megtalálása – életciklus váltás, külföldre/másik városba költözés, új családtag érkezése
- A családtagok traumákat, veszteségeket élnek át – gyász, betegség, válás vagy más nehéz élethelyzet kezelése
- Viselkedési, mentális egészségügyi problémák, pszichoszomatikus betegségek – szorongás, depresszió, függőség, étkezési zavarok
Párterápia

A párterápia során abban tudunk segíteni, hogy a pár tagjai jobban megértsék egymást, hatékonyabban kommunikáljanak és megtalálják azokat a megoldásokat aktuális problémáikra, amelyek közelebb hozzák őket egymáshoz. A folyamat nem a „hibás fél” megkereséséről szól, sem konkrét tanácsok adásáról, hanem arról, hogy a pár közösen dolgozzon egy boldogabb, kiegyensúlyozottabb kapcsolatért.
Legfontosabb tapasztalatainkat arról, hogy milyenek legyünk-lehetünk egy kapcsolatban, kapcsolatainkban szerezzük. Viselkedésünket, a másikhoz való hozzáállásunkat meghatározza, hogy milyen családban, kultúrában, szokásokkal, hiedelmekkel nőttünk fel, hogyan beszéltek velünk, milyen kötődési mintáink vannak, milyen kapcsolati dinamikát láttunk szüleinknél, nagyszüleinknél. Egy hatalmas pakkal a hátunkon érkezünk bele minden kapcsolatba és érkezik a másik fél is. Egy párkapcsolat, házasság során a csomagok tartalmát nem feltétlenül látjuk, de minden esetben ott vannak és meghatározzák, hogy nyilvánulunk meg és hogyan tudjuk a másikat értelmezni. Éppen ezért a párterápiás üléseken nagy szerepet kap a csomagok feltárása, hogy közösen megértsük, hogyan alakítják a kapcsolat dinamikáját az egyéni történetek és megélések. Mindez nem csak válsághelyzetben lehet hasznos, hanem akkor is, ha egy kapcsolat elmélyítésére vagy a mindennapi problémák könnyebb kezelésére van szükség.
A párterápia során biztonságos térben van lehetőségünk a problémáink és nehéz érzéseink feltárására. Megtanuljuk, hogyan hallgassuk és értsük meg egymást, eszközöket kapunk a viták konstruktív elrendezésére és új nézőpontokat, amikkel egymást és a másik szemében magunkat láthatjuk.
Milyen esetekben érdemes párterápiás segítséget igénybe venni?
- Kapcsolattal való elégedetlenség, bizalmatlanság tapasztalható
- Gyakoriak a konfliktusok, kommunikációs nehézségek vannak
- A pár egyik tagjánál szorongás, félelem érzése lép fel
- Valamelyik fél hűtlen volt
- Szülői szerepek megtámogatása szükséges
- Válás esetén a kapcsolat lezárásának megsegítése, szülői szerepek/ feladatok stabilizálásához kell segítség
- Szexuális életet érintő nehézségek esetén
- Életciklus váltásakor a pár tagjainak megtámogatása szükséges